Vždy jsem slyšel o tomto místě, několikrát jsem kolem něj projížděl a viděl je z hlavní silnice mezi Trutnovem a Hradcem Králové. Podstatně těžší si bylo udělat čas a toto místo navštívit. Jednoho krásného dne se vše setkalo tak, jak mělo, a má maličkost se ocitla zde – na Kuksu.
Mnozí si představí pod pojmem Kuks hospitál a sochy Matyáše Brauna. Ale až tak to zpočátku nevypadá. Auto zůstalo na parkovišti a nejdříve jsem přišel k zámku, kde sídlil svého času hrabě František Antonín Špork a měl toto místo jako letní rezidenci s lázněmi.
Hospitál vzniknul na jeho popud naproti letní rezidenci a byl určen pro vysloužilce především z panství Choustníkovo Hradiště. Samotný hospitál vznikal postupně v letech 1707 – 1748, zpočátku podle plánů italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho. Před kaplí a vlastně před celým areálem jsou výzdobou sochy barokního sochaře Matyáše Brauna, jejichž originály lze shlédnout v místním lapidáriu. Sochy byly rozděleny na ctnosti a neřesti.
Před založením hospitálu nejprve vznikly lázně, zámek a hostinská zařízení na protějším břehu Labe, kde vyvěral pramen, jemuž byly přisuzovány léčivé účinky. Roku 1694 je potvrdili profesoři lékařské fakulty na Šporkovo přání.
Od roku 1707 byl budován kostel, na který záhy navázala průčelní křídla, později rozšířena okolo nádvoří a v roce 1748 uzavřena jižní křídla s nemocnicí a stájemi. Bohatá sochařská výzdoba vznikla v letech 1712 – 1731. Tvoří ji 24 alegorií Ctností a Neřestí, 8 Blahoslavenství, Náboženství a dvojice Andělů smrti řadí sochy Křesťanských rytířů či dřevěný krucifix v hrobce.
Až po Šporkově smrti (1738) přicházejí na Kuks na základě jeho odkazu roku 1743 milosrdní bratři, pověřeni péčí o válečné vysloužilce. Ti zde zprovoznili nemocnici a zároveň i lékárnu U Granátového jablka, která sloužila i obyvatelstvu okolních vsí. V roce 1938 byl řád milosrdných bratří vyhnán německými okupanty a činnost hospitálu tak byla ukončena. Lékárna fungovala až do roku 1945.
Po druhé světové válce přešel hospitál do správy státu a v jedné z jeho částí byla zřízena léčebna dlouhodobě nemocných, která zde fungovala do roku 1969. ve druhé části byla až do roku 1998 pobočka krajského archivu. Od 50. let 20.století zde začaly probíhat záchranářské práce. V 80. a 90. letech byly pískovcové sochy přesunuty do lapidária a ve venkovních prostorách je nahradily věrné repliky. V letech 2010 až 2015 prošel Kuks generální obnovou a její výsledek můžete shlédnout na přiložených fotografiích.
Hospitál Kuks je oficiálním sídlem Šporkova loveckého Řádu svatého Huberta a každoročně se zde pořádají největší myslivecké slavnosti v ČR – Svatohubertské slavnosti.
V září se zde koná i vinobraní. Víno teče po zámeckých schodech a i tato slavnost bývá hojně navštěvována.
V samotném hospitálu zjistíte, jak vypadala tehdejší lékárna, vypadaly pokoje vysloužilců, jak žil řád milosrdných bratří.
Udělat si čas a za návštěvu to zde určitě stojí a to nejen s dětmi.
Napsal a nafotil: David Matulík







































